Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych w Zamościu Logo Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych w Zamościu

Konferencja o sztuce ulicy. 2012-07-20

„Odlotowa ulica” - to tytuł konferencji, którą 14 lipca w Galerii Twierdza zorganizowało Stowarzyszenie ArtAvanti. Były poważne referaty, sonda uliczna, dyskusja panelowa, a także popisy grafficiarzy i hip-hopowców.

Zanim się wszystko rozpoczęło pod Galerię przyjechał wyjątkowy autobus – stary, ale za to jak wymalowany! Barwy, koloryt, styl, pomysłowość i napis „Jestem z Zamościa” wskazywały na prawdziwie “grafficiarski kunszt”i nieformalną grupę STFORKY, która działa pod skrzydłami ArtAvanti. Konferencja rozpoczęła się od prezentacji dokonań stowarzyszenia, które zaprezentowała jego prezes – Marzena Miśkiewicz, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.

Kolejnym punktem tego niecodziennego wydarzenia był referat dr Małgorzaty Sławek-Czochry z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. „Graffiti – sztuka czy wandalizm?”.  Referat uzupełniła dyskusja panelowa moderowana przez Krystynę Rybińska Smyk, w której udział wzięli: dr Małgorzata Czochra, sekretarz Miasta Zamość Karol Garbula, Marcin – przedstawiciel  STFORKÓW i Przemek – z hip-hopowej grupy Side by Side. Główny wątek dyskusji dotyczył graffiti i sztuki ulicy w przestrzeni miasta Zamościa.  Bardzo ciekawa była też projekcja sondy ulicznej przeprowadzonej przez Ewę Kostrubiec, a zrealizowanej przez Zamojską Telewizję Kablową. Konferencję zakończyły występy artystów sztuki ulicznej: D.J. Kacpra oraz Przemka Side by Side. Do końca sierpnia można jeszcze oglądać w Galerii Twierdza plansze z imprezy oraz graffiti wykonane przez artystów z Grupy Stforky, które zostanie przekazane na Fundację Anny Dymnej “Mimo Wszystko”.

Ta pierwsza i na pewno nie ostatnia  impreza udowodniła,  że działalność  Art-Avanti przyczynia się do porozumiewania i łączenia ze sobą pozornie “odległych światów”, które w dobie globalizacji funkcjonują obok siebie.

Przedsięwzięcie Marzeny Miśkiewicz wsparli przedstawiciele dwóch organizacji działających „pod parasolem” ZFIS, tj. Zamojskie Centrum Wolontariatu i Salwete.